Gebelik Takibi

Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebe kalmak isteyen çiftlerin kullandığı  tedavi yöntemleri arasında yer alan aşılama tedavisi günümüzde en çok tercih edilen yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. 

Erkek üreme hücrelerinin gelişmiş ve teknolojik enjektörler yardımı ile rahim içine bırakılması prensibine dayanan aşılama tedavisi işlemi hızlı ve bir o kadar da basit, kolay ve ağrısız bir işlemdir. Kullanılan bu yöntem sayesinde gebelik ihtimali çiftlerin yaşına ve geçmiş öyküsüne bağlı olarak %20 artış göstermektedir ve büyük olasılıkla yumurtayı döllemektedir.

Aşılama yöntemi öncesinde kesinlikle doğal gebelik yöntemlerinin denenmesi gerekmektedir. Eğer çiftler düzenli bir şekilde ilişkiye girmiş ve 6 ay ila 1 yıl boyunca istenilen sonuç alınamamış ise aşılama tedavisinden yararlanılabilir. Ağrısız ve kolay bir yöntem olan aşılama tedavisi günümüzde oldukça yaygın ve popülerdir. Eğer kadında yumurta üretimi devam ediyor ise ve yaş ve kiloya bağlı sağlıksal bir problem yok ise aşılama tedavisi kolayca uygulanabilmektedir. Yine aynı şekilde aşılama tedavisi uygulanacak erkeğin de sperm üretiminin devam etmesi gerekmektedir.

Aşılama tedavisi öncesinde bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tedavi öncesinde erkeğin önceki 48 saat içerisine alkol ve sigara gibi sperm kalitesini düşüren maddelerden uzak durması gerekmektedir. Bu tür maddeler tedavi sürecinde enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalmanıza ve uygulamanın başarısız olmasına sebep olacaktır.

Aynı şekilde aşılama tedavisi öncesinde bayanın vajinal bölgesine krem, jel vb. ürünlerin sürülmemesi gerekmektedir. Sizler de aşılama tedavisi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isteyenlerdenseniz kadın hastalıkları ve doğum doktorunuza başvurabilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button