Gebelik Takibi

Aşılama Tedavisi Nedir?

6 ay boyunca korunmasız ilişki sonrası  fakat başarılı olamamış çiftlerin yardımcı üreme tedavi yöntemlerinden biri olan aşılama tedavisi işlemi en çok tercih edilenler yardımcı üreme yöntemleri arasında yer almaktadır.

Kısa zaman zarfı içinde etkili sonuçların elde edilmesini destekleyen aşılama işleminde sperm hücreleri alınarak rahim içine yerleştirilir. Uygulanan aşılama tedavisi işlemi ile birlikte gebelik ihtimali de %20 artış göstermiş olur. Erkek üreme hücrelerinin vajina içerisine bırakılması prosedürüne dayanan aşılama işlemi günümüzde de popüler yöntemler arasında öncülüğünü korumaktadır. Gelişmiş enjektörler ve bir takım tıbbi araçlar aracılığı ile erkek üreme hücrelerinin rahim içine yerleşmesini sağlayan aşılama işlemi öncesinde doğal gebelik yöntemlerinin korunmasız olarak minimum 6 ay süresince denenmesinin daha faydalı olacağı düşünülmektedir. Eğer gebe kalmak adına tüm bu işlemler uygulanmış fakat olumlu sonuç elde edilememiş ve sağlıklı bir gebelik süreci başlamadı ise aşılama yöntemine başvurulması gerekmektedir.

Aşılama işleminin uygulanabilmesi için erkeğin sperm üretiminin devam etmesi gerekmektedir. Aynı zaman kadında da yumurta üretiminin devam etmesi gerekmektedir.

Aşılama tedavisi öncesinde bazı hususlara dikkat edilmesi sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Tedavi öncesinde erkeğin alkol ve sigara gibi sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyen sağlıksız gıdalardan ve alkollü içeceklerin kullanımından uzak durması gerekmektedir.

Çünkü bu tür maddeler spermin yapısını olumsuz yönde etkileyecektir. Kadının da vajinal bölgesine herhangi bir krem, jel vb. uygulanmamış olması gerekir. Aşılama tedavisi ile ilgili prosedür ve detayları öğrenmek için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız süreç ile ilgili daha detaylı bilgi edinmeniz için önemlidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button