Gebelik Takibi

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik testi ne zaman yapılır?  diye kadınlar kendilerine soruyor olabilir. Hamile şüphesi olan kadınlar gebelik testlerini eczaneden alıp bu testi yapabilirler.

Evde kolayca yapılan hamilelik testi ilk başta hamilelik durumundan emin olmak için oldukça kolaylıktır. Daha sonra da doktor kontrolünde yapılan bir test ile hamileliğinizi kesinleştirebilirsiniz.

Gebelik testi ne zaman yapılır diye sorduğunuzda ise adet gecikmesi 1 hafta – 10 günü bulduğunda gebelik testlerinden daha doğru sonuç alma olasılığınız yüksektir. Böyle durumlarda adet gecikmesi 1 hafta – 10 gün olduğunda gebelik testi yapmanız kesin bir sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır. Bazı gebelik testlerindeki çizgiler kafanızın karışmasına neden olabilir. Çizgilerin silik çıkması durumları da görülebilir.

Böyle durumlarda farklı bir test ile birlikte birkaç gün sonra sabah ilk uyandığınızda testi yenileyip, kesin bir sonuç alabilirsiniz.

Yada bu teste pek güvenim yok diyorsanız hastanede laboratuvar ortamında kan vererek kesin bir sonuç elde edebilirsiniz. Bu kanla yapılan teste ise Beta HCG testi denir.  Hızlı ve kesin bir sonuç verdiğinden dolayı oldukça güvenilirdir. Hamile olmayan kadında Beta HCG değeri 10 mlU/ml’dir. Bu değerin test sonucunda yüksek çıkması gebeliği düşündürmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button