Gebelik Takibi

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Hamilelik süreci hem çok uzun hem de vücudunuzun oldukça değişiklik gösterdiği bir süreçtir. Kadınların oldukça hassas olduğu bir dönem olduğu hamilelik süreci, fiziksel ve bedensel olarak değişikliklerin ortaya çıktığı bir dönemdir. Uzman doktor kontrolünde ilerleyen bu süreçte her şeyin iyi gitmesini istiyorsanız doktor kontrollerinizi aksatmamanız gerekmektedir. 

Gebelikte karşılaşılabilecek gebelik zehirlenmesi de gebeliği ilgilendiren önemli durumlardan bir tanesidir. Bu hastalığa tıp dilinde preeklamps adı da verilir.

Yüksek tansiyona bağlı olarak oluşan bu hastalık, el, ayak, yüz bölgesinde şişliğe neden olur ve idrar yolu ile fazla proteinin atılamamasına da bağlı olarak ortaya çıkar. Eğer gebelik zehirlenmesi çok şiddetli ve gelişmiş olursa hastanın nöbet geçirmesine de sebep olabilmektedir.

Eğer hemen müdahale edilmezse erken doğum ve daha farklı sorunlara neden olabilmektedir. Gebelik zehirlenmesi kadınlarda farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir.

Bilinç kaybı, nefes alıp vermede güçlük, yorgunluk hissi, şiddetli baş ağrısı, vücutta özellikle el, ayak ve yüz bölgesinde şişlik gibi belirtilerden anlaşılabilir.

Peki hangi kişilerde görülebilir diye soracak olursanız ilk gebeliği olanlarda, aşırı kilolu anne adaylarında, anneliği 20 yaşın altında ve 40 yaşın üstündekilerde, şeker hastalığı ve kronik böbrek hastalığı olanlarda görülebilmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button