Gebelik Takibi

Gebelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

Kadınların en hassas oldukları dönemler hamilelik dönemleridir. Kendilerini daha özel ve önemli hissederler. Hamilelik sürecinde yaşanan her şey anne ve baba adaylarının aklında kalmaktadır. Günümüzde hamilelikte anne ve baba adayları çoğu zaman gebelikte cinselliğin kendilerine yada bebeklerine zarar verebilir mi diye düşünmektedirler. 

Bu konuyu doktorlarına sormaktan ve danışmaktan çekinirler. Ama hamilelikte cinsellik konusu hamilelik sürecinde en merak edilen ve önemli konulardan biridir. Libido hormonu özetle bir cinsel içgüdü olup, hem erkekte hem kadınlarda görülebilir.  Libidodaki değişiklikler anne adaylarında çok belirgin şekilde görülürken, baba adaylarında bu değişiklik hafiftir ya da değişiklik gözlenmez.

Günümüzde halk arasında gebelikte cinsel ilişkiye girmek oldukça sakıncalı diye düşünülmektedir. Ancak bilimsel olarak gebelikte cinsel ilişkiye girilmez diye bir şey yoktur.

Gebelik döneminde yaşanan cinsel ilişkide anne adayında kasılma ve ağrı olması normaldir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları gebelik sürecinizde sizlere her konuda yeterli şekilde bilgi verirken, gebelikte cinsel ilişkiye de girebileceğinizi söylerler ve sizi konu hakkında bilgilendirirler. Gebelik süresince son beş haftaya kadar cinsel ilişkiye girmenin bir sakıncası olmadığı doktorlar tarafından söylenmektedir, gebeliğin son beş haftalık döneminde ise genellikle önerilmemektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button