Gebelik ve Doğum

Doğum Sonrası Adet Düzeni

Doğum sonrası adet düzeni emzirmeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bebeği emzirmeyen annelerde adet kanamaları daha kısa sürede başlarken, emziren annelerde söz konusu süre daha uzun olmaktadır. Tabi doğum sonrası lohusalık döneminde olan kanamayı adet kanaması ile karıştırmamak gerekir. Bu dönem yaklaşık 40 gün sürmektedir.

Tıp dilinde Losia olarak adlandırılan bu kanama adet kanamasına benzese de daha fazla olacaktır ve 6 hafta kadar sürecektir. Bu kanama bittikten sonra emzirmeyi sürdüren annelerin adet kanamasının başlama süresi daha uzun olabilir. Çünkü emzirme nedeni ile salgılanan hormonlar bu süreci etkileyecektir. Adet kanaması genellikle doğumdan 8-16 hafta sonra başlar. Bebeğin sadece anne sütü ile beslendiği durumlarda ilk 6 ayda adetler başlamayabilir, başladığında ise düzenli olmayabilir. Bebeği emzirmeyen kadın için adet kanaması 4-8. haftalar arasında başlayabilirken, emziren annelerde 18 ay kadar başlamadığına rastlanabilir.

Lohusalık dönemini bitiren her kadının doktor kontrolünden geçmesi tavsiye edilmektedir. Bu arada adet düzensizliği olup olmadığı da izlenebilir. Günümüzde adet düzensizliği, emzirme ya da bebeğe ek gıda verilip verilmemesi gibi etkenler nedeniyle oluşuyor olabilir. Ama emzirme yapılmadığı halde adet düzensizliği söz konusu ise veya emzirirken şiddetli kanamalar gibi sorunlar yaşanıyorsa uzman bir kadın doğum doktoruna görünmek faydalı olacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button