Gebelik ve Doğum

Doğum Sonrası Ayaklarda Şişlik

Hamile kadınları damarlarında dolaşmakta olan kan hacmi yaklaşık olarak %50 daha fazladır. Bu durum damarlarda bir miktar genişlemeye neden olur ve fazla olan sıvının bir bölümü doku içinde bulunan hücrelerin arasında birikir. Bu oluşuma da ödem adı verilmektedir. Bu durum dışarıdan bakıldığında şişlik oluşması olarak algılanacaktır.

Bu durum bazen doğum sonrasında da devam edebilir. Doğum sonrası ayaklarda şişlik anormal bir durum değildir ve basit çözümler kullanılarak tedavi edilmesi sağlanabilmektedir. Hamile kadınlar yaşadıkları bu süreçte daha fazla su içer ve bu suyun bir kısmı da vücutta tutulur. Zaten hamilelik süresince alınan kiloların yaklaşık dörtte biri bu sıvı fazlasından kaynaklanmaktadır.

Bu durumda hamilelik sonrası şişlikleri geçirmek için sıvı almamak lazım diye düşünülebilir ama bu yanlıştır.

Bu aşamada önemli olan sıvı alınımı azaltmak değil onu hareket ettirmek olacaktır. Dolayısıyla şişliklerle baş etmek için bol sıvı alın, günde 8-10 bardağın altına düşmeyin. Sıvının hareket etmesini sağlamak için yürüyüş yapın ve rahat giyinin. Ayaklarınızı sarkıtarak oturmayın, uzatın mümkünse havaya doğru kaldırın. 

Şişlikler çoğu durumda zararsız olsa da bazı ciddi sorunların habercisi de olabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrollerini düzenli olarak yaptırmaya özen gösterin.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button