Gebelik ve Doğum

Gebelikte Aşerme ve Nedenleri Nelerdir?

Kadının hamilelik sürecinde kendini iyi hissetmediği olumsuz yönlerin yanında güzel hisler de hissederler. En başta hayatlarına birinin daha katılması ve bunun kendi kanlarından canlarından olması anne ve baba adaylarını oldukça etkilemektedir. Gebelik süreci bazı kadınlar için oldukça zor geçmekle birlikte, bu süreçte ağrılarının olması, doğum stresi ve aşermelerde ekleneceğinden dolayı kadının moralinin iyi şekilde ilerlemesi gerekir.

Gebelikte aşerme kadından kadına değişmektedir. Kimi kadın oldukça çok aşermekle birlikte, kimi kadın da aşerme konusunda oldukça rahat bir hamilelik süreci geçirmektedir. Aşerme gebeliğin herhangi bir haftasında başlayıp, gebeliğin 3 ve 4.aylarında azalır ya da tamamen biter. Anne adayların aşerdiği belli yiyecekler yoktur. Bazen kadınların bu dönemde hiç yemedikleri şeyleri bile aşerme gibi durumları görülmektedir.

Genellikle çikolata, turşu, erik, çeşitli meyveler oldukça çok istenmekle birlikte genelinde daha farklı yiyecekler de seçenekler arasına girebilir. Aşermenin nedeni değişen hormon düzeyleri ve vücudunuzun mineral ve vitamin istemesidir. Bunun yanı sıra hamilelik psikolojisi de aşerme konusunda etkilidir. 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button