Gebelik ve Doğum

Normal Doğum Sonrası Cinsel İlişki

Doğum sonrası cinsel ilişkiye girmek genellikle kadınların endişe ettiği, bilgi almak istedikleri bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadın hastalıkları ve doğum üzerinde uzmanlaşmış olan doktorlardan bu konu hakkında bilgi almak sağlıklı hayatın devamı için daha doğru olacaktır. 

Doğum, normal ya da sezaryen olarak gerçekleşmiş olsa dahi 6 hafta kadar vajinadan tıp dilinde ‘löşi’ olarak adlandırılan akıntı devam edecektir. Lohusalık döneminde olan bu akıntı rahim eski büyüklüğüne dönerken oluşan, normal karşılanması gereken bir akıntıdır.

Cinsel ilişki normal doğumun hemen sonrasında ve lohusalık döneminde tavsiye edilen bir aktivite değildir. Çünkü vajina içindeki yırtıklar ve doğum sırasında bebeğin başının kolay çıkması için yapılan kesiye bağlı olarak atılan dikişler bu dönemde iyileşmektedir. Dolayısıyla dikişlerin iyileşmesi ve rahmin enfeksiyona maruz kalmaması için söz konusu 40 günlük dönemde cinsel ilişki önerilmemektedir.

Lohusalık dönemi bittikten sonra kadın vücudu, rahim ve adet düzeni tekrar rayına oturacaktır.

Yani lohusalık dönemi sonrasında cinsel ilişkiye girme konusunda bir sıkıntı yaşanması söz konusu değildir. Ancak bahsedilen dikişlerdeki sorunlar gibi nedenlerle cinsel ilişki sırasında haz duyusunda değişiklik olabilmektedir.

Bu sıkıntılar uzman bir doktora iletilirse ve gerekli olduğu düşünülürse çok basit bir operasyon ile sorun çözülebilmektedir. Ayrıca doğum sonrasındaki ilişki sırasında kadının rahat ettiği pozisyonda bulunmak, doktorun önermiş olduğu krem ve jelleri kullanmak faydalı olacaktır. Doğum sonrası cinsel ilişkide problem yaşanıyor ve sebeplerinin anatomik olmadığı anlaşılıyorsa, psikolojik destek almak gerekebilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button