Gebelik ve Doğum

Sezaryen Doğum Sonrası Cinsel İlişki

Story Highlights
  • Bilgi güçtür
  • Mümkün Olanın Geleceği
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Günün ipucu: Yine o adam
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Spieth eksik kesim tehlikesi altında

Çok uzun ama aynı zamanda çok keyifli bir yolculuk, bir bebeği beklemek… Her geçen gün vücudunuzdaki değişiklikleri hissetmek, o minik bedenin tekmelerini hissettirmek nasıl da keyif verir anne adayına, anneye.

Son yıllarda kadınların pek çoğu normal doğumdan korkmakta, çekinmekte bu nedenle de sezaryen doğum hızla artmaktadır. Aslında yolunda gitmeyen bir durum olduğunda son çözüm olmalı bu doğum şekli.

Neyse ki son yıllarda sağlık bakanlığının yapmış olduğu yeni düzenlemelerle sezaryen doğum konusundaki o keyfiyet bir derece azalacak. Öncelikle sezaryen doğumun bir operasyon olduğunu ve vücudumuzda dikişlerin bulunacağını ve bu dikişlerinde iyileşme süreci olacağını unutmamak gerek.

Sezaryen doğum sonrası lohusalık süreci ortalama 4-6 hafta sürecektir. Bu dönem kadının bütün vücudunun hamilelik sonrası bir toparlanma sürecidir. Sezaryen sonrası hemen cinsel ilişkiye girmemek kadın sağlığı açısından önemlidir.

Diğer bir taraftan dikiş olan bölgeye baskı uygulamayacak pozisyonlar seçilerek anne hazır olduğunu hissettiği zaman cinsel hayatına geri dönebilir. Bu durum kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Sanılanın aksine doktorlar sezaryen doğumun cinsel hayatı etkilemediğini ağrılı bir süreç olmadığının altını çizmektedirler.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button