Gebelik ve Doğum

Gebelik Ateş Basması

Kadınlar hamilelik sürecinde vücutlarında bir çok değişiklik olmasıyla birlikte farklı sorunlar da yaşayabilmektedir. Bunlardan biri de gebelikte ateş basmasıdır. Hamilelikte ateş basması olayı oldukça doğal bir durumdur ve tedavi gerektirmemektedir. Fakat doktor kontrolüne gittiğinizde bu ateş basması enfeksiyon belirtisi olarak da görülebilmektedir işte bu durumda da tedavi gerekebilir. Ateş basması gelip geçici bir durumdur ve birkaç dakika veya saniye sürebilir.

Hamilelikte ateş basması nedenlerinden birisi hamileliğe bağlı hormonal değişimlerdir. Diğer bir nedeni de yine anne adayının psikolojik bozukluklarıdır. Kaygı, stres, üzüntü gibi duygulardan anne adayının uzak durması gerekmektedir.

Anne adaylarının ateş basmasından kendilerini uzak tutmak amacıyla da kalın giyinmemeleri gerekir. Çok sıcak ortamlarda bulunmamaları da oldukça önemlidir. Kahve ve çay tüketimini azaltmaları gerekir. Acı ve baharatlı yiyecekleri de çok tüketmemelidirler. Bunun yanı sıra stresten uzak durmalı ve sakin bir gebelik dönemi geçirmeleri oldukça önemlidir. Alkol tüketilmemeli yada çok az tüketilmelidir.

Genel olarak bu ateş basma durumlarına karşın ilaç tedavisi uygulanmamaktadır. Hamilelik dönemindeki ateş basmasını menopoz dönemindeki ateş basması ile karıştırılmamalıdır. Menopozda kullanılan ilaçlar veya bitkisel tedaviler hamilelerde kullanılmamaktadır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button