Kadın Hastalıkları

Adet Görememe Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde adet görememe latince adı ile amenore adı verilen durum kadınların bazılarında görülmektedir.  Bu durum kısaca adet kanamasının olmaması veya olamaması durumudur.

45 günden seyrek ve 21 günden daha sık görülen adet kanamaları düzensiz kabul edilmektedir. Fakat her ay adet kanamalarınızda zamansal fark olduğu bazen 30 günde bir de kanama olmayabileceği unutulmamalıdır.

Adet görememe olayı ise yaşa göre farklılık göstermektedir. Genç bir kızın adet görememe durumu ile 50 yaşındaki bir bayanın adet göreme durumu farklıdır. 25-45 yaş arasındaki kadınlar üreme çağında oldukları için bu durum karşısındaki hamilelik olabileceği de düşünülebilmektedir.

Adet görememe olayı yine kişinin psikolojik nedenlerinden dolayı da kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra mevsim değişikliklerinde, seyahatlerde, hızlı kilo alıp vermeden dolayı da adet görememe durumu ortaya çıkmaktadır.

6 ay ardışık adet görmeyen bir kadına kadın doğum doktoru kontrolü ve  bazı laboratuvar testleri ile birlikte menopoza girip girmedikleri söylenmektedir.

Menopoza giren bir kadın da adet görememe durumu ile karşı karşıya gelmektedir. Menopoz yaşı aileye göre değişmektedir. Günümüzde bazı kadınların menopoza erken yaşta da girebildiği görülmektedir. Bu durumda kadının doğurganlığını koruyabilmesi için yumurtalarının dondurulması yöntemi önerilmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button