Kadın Hastalıkları

Genital Bölgede Kaşıntı Neden Olur?

Genital bölgede kaşıntıya sebep olan birçok faktör vardır. Bunun yanı sıra çok sık olması ve kronik bir hale gelmesi jinekolojik bir durumun işaretçisi olabilmektedir. Genital bölgeler vücudumuzun en hassas ve mikrop almaya en elverişli bölgelerinden biridir. Kaşıntı, bize bulunduğumuz yerde sosyal ve fiziksel her anlamda problem yaratırken hayat kalitesini de düşürmektedir.

Bununla birlikte var olan akıntımızın rengi ve kokusu da kaşıntının sebep olduğu rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Genital bölgede kaşıntı olması ve sıklaşması durumunda mutlaka ilk işimiz doktor kontrolüne gitmek olmalıdır.

Bu tür rahatsızlıkların iki sebebi vardır: Yanlış temizlik ve dışarıdan kaynaklanan birçok faktör. Alerjik veya bakteriden dolayı bir kaşıntı olabilmesinin yanında, daha ciddi sorunların da habercisi olabilir.

Günümüzde bu durum bazı kanserlerin belirtilerinden biri de sayılmaktadır. Bunun yanı sıra bitkisel yöntemler kullanılarak uygulanan tedaviler sadece çok ciddi olmayan durumlarda kaşıntıyı kesmekte ancak duruma müdahale etmemektedir. Bunun yanı sıra piyasada da genital kaşıntıya müdahale etmek amaçlı ve etken maddeli bir çok sürülebilir merhem de bulunmaktadır.


Genital bölgede kaşıntı, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken ciddi bir durumdur. Aşırı kaşımamız sonucunda mantar oluşumuna bile sebep olabiliriz. Bu nedenle kullandığınız tedavi yöntemine cevap vermezse, mutlaka bir kadın doğum doktoruna muayene olmalı, sizin ve sağlığınız için doktor kontrolünde sorunumuzu en kısa sürede tespit etmelisiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button