Kadın Hastalıkları

Genital Siğiller ve HPV Nedir?

Genital siğil belirtileri, fiziksel olduğu kadar psikolojik açıdan da incelenmesi gereken bir durumdur. Vücudumuzun en hassas bölgelerinden biri olan genital kısımda, hijyen ve bakım çok önemlidir.

Tıbbi adıyla Human Papilloma Virüsü (HPV) olan genital siğil, genellikle cinsel ilişki esnasında olur ve bulaşır. Yanlış korunma yöntemleri ve partnerin yetersiz hijyenik durumu, genital siğil nedenleri arasında ilk sıradadır.

100’den fazla türü görülen bu siğillerin neredeyse yarısı cinsel yolla insandan insana taşınmaktadır ve kişinin sosyal hayatını etkilemektedir. Bunun yanı sıra vücudumuzun farklı bir bölgesindeki siğil de, genital bölgeye bulaşabilir ve bu yolla da bu bölgede de siğil oluşumu görülebilmektedir.

Genital siğiller kadınlarda en sık rahim ağzında görülürken erkeklerde ise penis ve kasık bölgesinde kendini göstermektedir.

Kişiler bu virüsleri sadece cinsel yolla vücutlarına almazlar bunun yanı sıra doğru sterilize edilmemiş mekanlarda da el ve yüz aracılığıyla bu mikrop alınabilir ve siğil oluşumu gözlenebilmektedir. Genital siğiller genellikle bağışıklık sisteminin düşük olduğu zamanlarda kendini ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra aşırı stres ve sıkıntı içeren gündelik işlerimiz de buna sebep olabilmekte ve siğilin kendini göstermesine neden olabilmektedir. Vücut, stresini yada bağışıklık sisteminin düşmesini siğil oluşumuna sebep vererek gösterir.

Genital siğiller kendini kaşıntı ve kabarcıklar olarak göstermektedir. Böyle bir durum fark edildiğinde mutlaka kadın doğum doktoruna danışılmalı ve siğil olan bölgeler hayat kalitesinin arttırılması amacıyla tedavi edilmelidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button