Kadın Hastalıkları

Vajinal Akıntı Nedir? Neden Olur?

Kadınlar, hayatı boyunca birçok sebepten dolayı vajinal akıntı yaşamaktadırlar. Psikolojik, hijyenik ve dış etkenler sebebiyle de vajinal akıntı görülmektedir. Çok sık olması durumunda ilk yapılacak iş, kadın doğum uzmanına randevu almak olacaktır.

Günümüzde Vajinal akıntı neden olur sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Bu akıntılar regl dönemlerinde daha sık görülürken bu durumu yumurtalıkların yenilenme sürecine bağlayabiliriz. Ancak kaşıntı ve sızının beraberinde görülecek bir akıntı başka durumların oluşmaya başladığının ciddi bir habercisi olabilmektedir. Bunun yanı sıra akıntının rengi ve kokusu da tanı koyabilmek adına oldukça önemlidir. Birçok sebebi olan bu durumun da mutlaka kontrol edilmesi ve doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Üreme sistemimizin sağlığı için, beslenmemize ve günlük yeterli su kullanımına çok dikkat etmeli, vajinanın temizliğini her zaman doğru ve zamanında yapmalıyız.

Bunun yanı sıra ülkemizde oldukça yanlış bilinen ve çok temiz olacağını düşünerek yabancı duş kremleri, jel veya ilaç gibi maddeler doktor tavsiyesi dışında kullanmamalıyız. Bunlar vajinal bölgenin Ph’ını bozarak doğal florasını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ayrıca, özellikle sıcak havalarda mantar oluşumuna da çok dikkat etmeliyiz. Vajinal akıntı neden olur diye araştırdığınızda, vajinal bölgede oluşan ve ya oluşmaya başlayan mantarların da çok ciddi akıntı durumlarına sebep olduğunu görmekteyiz.

İç çamaşırı seçimimizden, doktor ve muayenehane seçimimize kadar dikkat etmeli, emin olmadığımız ve sağlığımızı riske atacak hiçbir yöntemi uygulamamalıyız. 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button