Kadın Hastalıkları

Yalancı Gebelik Nedir?

Yalancı gebelik günümüzde kadınların düşünce ve psikolojik gücünün ne kadar da önemli olduğunu göstermektedir. Bu vakayı yaşayan kadınlar psikolojik ve fiziksel olarak hamilelik olgularını en üst düzeyde yaşamaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin yanında çocuk korkusu olan kişilerde de görülebilmektedir.

Tıp dilinde buna pseudocyesis adı verilir. Bu durum üreme çağında olan kadınları etkilemektedir. Hatta kadınları genellikle depresyon dönemlerinde etkilemektedir. Yabancı gebelik durumunda kadınlar gebelik evrelerini her anlamda yaşamaktadır. Gebeliği işaret eden ve gebelikle ilişkilendirilen mide bulantısı, kusma, karın ve göğüs şişkinliği, kilo alımları gibi gebelik belirtilerini görürler.

Hatta bazı kadınlar bu vakada bebeklerin karınlarında büyüdüklerini hissederler. Bu hareket aslında bağırsakların harekete geçmesi ile oluşan hareketlerdir. Fakat bu belirtiler olduğu gibi, hamilelik testinde negatif sonuç alıyorsanız yalancı gebelik yaşıyorsunuz demektir.

Doktorlar bu durum karşısında oldukça çok dikkat etmelidir. Anne adayına bu durumu anlatırken onlarla bu durumu konuşarak psikolojik desteğe ihtiyacı olup olmadıklarına karar vermeleri gerekir. Çünkü kadın hamile olduğuna kendine inandırdıktan sonra bu vaka ile bütün inandıkları her şeyi kaybederler. Bu durumda kadınları oldukça çok etkileyecektir. Bazı kadınlarda bu durumdan sonra, yanlış anlatımlar ve yönlendirmeler sonrası travmalar yaşanabilmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button