Kadın Hastalıkları

Yumurtalık Kisti Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Her kadının yumurtalıklarında görülen tedavi gerektirmeyen birçok türü olan ve hormonların etkisiyle gelişen, içi sıvı dolu kitlelere yumurtalık kisti denilmektedir.

Tıp dilinde ise buna over adı verilmektedir. Kadın üreme sistemindeki yumurtalıklarının görevi ergenlik döneminde başlar ve bu menopoza kadar devam eder. Bu nedenle adet dönemi başlamayan ve menopoza girmiş kadınlarda  yumurtalık kisti görülmemektedir. Bunun yanı sıra yumurtalık kistinin çeşitleri de bulunmaktadır.

Kist görülen kadınlara doktor tedavisinde ilaç verilebilmektedir. Bununla beraber yumurtalık kistinin en önemli nedenlerinden biri de hormonal düzensizliktir. Kadınlarda hormonlara bağlı foliküllerin çatlayamaması ve büyümeye devam etmesi, over enfeksiyonları veya radyasyona maruz kalmak durumunda yumurta kisti oluşabilmektedir. Yumurtalıklarında kisti olan kadınlar bunu rutin kadın hastalıkları taramasında da fark edebilir, bu nedenle düzenli kontrol sizi kadın hastalıklarından ve kanser riskinden korumaktadır.

Kadında karında şişkinlik, adet düzensizliği, idrar yolu şikayetleri gibi nedenler de yumurta kistinin belirtileri arasında karşımıza çıkmaktadır.

Nadir de olsa günümüzde karşımıza çıkan yumurtalık kistlerin patlamasıyla şiddetli ağrı hissedebilirsiniz bu aşamada en yakın hastaneye gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Sık idrara çıkma, kabızlık, iştahsızlık, kilo kaybı gibi durumlar da yumurta kistinin nedenleri arasında görülebilmektedir. Bunun yanı sıra ilişki sırasında ağrı, karında ve kasıkta dolgunluk, karın bölgesinde ele gelen kitle hissi de oluşabilmektedir. Bütün bu belirtiler kistin özelliğine göre değişmekte ve ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden kadınlar için düzenli kontrol ciddi anlamda koruyucu ve hastalıklar için önleyicidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button