Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Yumurtalık Hiper Simülasyon Sendromu (OHSS)

Yumurtalık hiper stimülasyonu, Tüp Bebek tedavisinin nadir görülen bir komplikasyonudur ve yumurtalıklar aşırı uyarıldığında ortaya çıkar, tüp bebek tedavisinin ciddi, ancak nadir görülen bir komplikasyonudur. OHSS genellikle hafif veya orta düzeydedir ve semptomlar kendi kendini sınırlar ancak vakaların yaklaşık %3 ila 4’ünde semptomlar şiddetli hale gelebilir ve hastaneye kaldırılmayı gerektirebilir.

OHSS’den kaçınmak için, OHSS olasılığını önemli ölçüde azaltan Supercur adlı bir tetik enjeksiyon kullanabiliriz. Bu bizim tercih ettiğimiz seçenektir ve dondurulmuş embriyo tedavi paketlerimizde kullanıyoruz.

 Tüm kadınlara yumurta toplama ve embriyo transferini takiben semptomlara dikkat etmeleri önerilir.

Kötü Yanıt

Yumurtalık tepkisini tahmin etmek için bir dizi test olmasına rağmen, bazı durumlarda yumurtalıklar stimülasyona yeterince yanıt veremez ve bu da toplama sırasında 3’ten az yumurta elde edilmesine neden olur.

Yetersiz bir yanıt, yumurtalık rezervinin azaldığını gösterir. Bazen FSH dozunun değiştirilmesi yumurtalıkların tepkisini değiştirmez.

Yumurta Yok

Yumurta toplama sırasında alınan yumurta sayısı, ultrason taramalarının izlenmesiyle tahmin edilebilir. Bazen tatmin edici bir ultrason taramasına rağmen yumurta toplanmaz. Folikülün boş olması ve operasyon sırasında yumurta elde edilememesi olasıdır.

Nadir de olsa, genellikle tedaviye başlamadan önce sizi yumurta kalitesinde bir soruna işaret eden kötü bir prognostik işaret olduğu konusunda uyarabiliriz. Daha sonra hamileliği sağlamak için bir yumurta donörü de dahil olmak üzere farklı seçenekleri tartışabiliriz.

Döllenme ve Bölme Başarısızlığı

Bazen yumurtalar döllenmeyebilir ve büyümeleri durabilir.

Çoğul Gebelikler

Özellikle ikizler ve üçüzler de dahil olmak üzere çoğul gebelikler, düşük yapma şansının artması, erken doğum (ve buna bağlı bebek sorunları) gibi ilişkili risklerdir. Bazı kadınlara, hamileliğin sonunda en az bir sağlıklı çocuk sahibi olma şanslarını artırmak için seçici sonlandırmayı düşünmeleri önerilebilir.

Doğurganlık tedavisinden kaynaklanan çoğul gebelikler, farklı embriyolardan (tek olmayan ikizler) bir bebeğin gelişimini içerirken, tek bir embriyonun tek yumurta ikizlerini (veya nadiren üçüzleri) oluşturmak için bölünmesi hala mümkündür. Tedavi gören yaşlı kadınlarda bunun olma olasılığı daha yüksektir.

Dış Gebelik ve Düşük

Tüp bebek gebeliklerinin %5’e kadarı ektopik (rahim dışındaki gebelik) olabilir ve gebeliklerin yaklaşık %10-12’si düşükle sonuçlanabilir. Bu durum herkes için farklıdır ve kişisel tıbbi geçmişine bağlı olarak hamilelikle ilişkili farklı risklere sahip olabilir.

Tüp bebek, doğal gebe kalma ile karşılaştırıldığında düşük riskini artırmaz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button