Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi ve Aşılama Nedir?

Tüp bebek yani tıp dili ile in vitro fertilizasyon (IVF), yumurtaların bir laboratuvarda erkek üreme hücreleri ile döllendiği bir prosedürdür. Bundan yaklaşık 40 yıl önce fallop tüpleri hasar görmüş kadınların tedavisi için geliştirilmiştir ve günümüzde de çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için önemli bir tedavi olmaya devam etmektedir. Bu tedavi kadının endometriozisi olduğu durumlarda da kullanılabilir bunun yanı sıra erkeğin sperm kalitesi düşükse veya kısırlığın nedeni bilinmiyorsa da uygulanabilmektedir.

Tüp Bebek tedavisini takiben oluşturulan embriyolar daha sonra normalde birer birer anne adayının rahmine nakledilir ve uyarılmamış bir döngüde transfer için implante edilir ve geliştirilir veya dondurulur.

Embriyolar, vitrifikasyon yöntemi olarak bilinen sıvı nitrojen içinde dondurulmadan önce hücrelerin içindeki sıvının uzaklaştırılması işlemiyle de depolanabilir. Bu teknik sayesinde, donmuş bir embriyo transferinden de başarı elde edilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisi hastanın kendi yumurta ve spermleri kullanılarak veya donör yumurta veya donör sperm kullanılarak gerçekleştirilebilir.

IVF nasıl çalışır?

Tüp bebek tedavisi süreci, yumurtalıktaki foliküllerin gelişimini uyarmak için bir hormon kürü tedavisi ile başlar. Bu yumurtalar daha sonra toplanır, daha sonra birkaç embriyo oluşturmak için döllenir. Bir kuluçka makinesinde iki ila beş gün sonra, bu embriyolardan bir veya bazen ikisi vajina yoluyla rahme transfer edilir, burada implantasyon gerçekleşir ve hamilelik başlar.

Aşılama nedir?

Aşılama tedavisi yani tıp dilinde IUI tedavisi, döllenmeyi kolaylaştırmak için erkek üreme hücrelerinin kadının rahmine yerleştirilmesi yöntemini içermektedir. Amaç fallop tüplerine ulaşan sperm sayısını artırarak döllenme şansını artırmaktır. Aşılama tedavisi, yüksek kaliteli spermlerin ağır veya hareketsiz olan spermlerden ayrıldığı bir tür doğurganlık tedavisidir. 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button