Tüp Bebek

Tüp Bebek ve Tedavi Aşamaları

Tüp bebek aşamaları oldukça uzun bir süreç ve oldukça dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Tüp bebekte en önemli olan şey kadın sağlığıdır. Bu süreçte çünkü kadına çok büyük ihtiyaç vardır. Tüp bebek aşamalarında ilk ve en önce yapılması gereken değerlendirme aşamasıdır.

Bu değerlendirme çiftin hangi tedaviye uygun olduklarına karar vermektir. Daha önce yapılmış olan kayıtlar incelenir eğer ilk tedaviye başvurunuzsa bazı testler yapılır.

Daha sonra ki tüp bebek aşaması yumurtalıkların geliştirilmesidir. Normal kadında her ay 1 ve ya 2 adet yumurtalık oluşmaktadır.

Bu yumurtalıkları daha fazla yapmak ve 16-20 mm boyutlarında 10-12 adet folikül geliştirilmektir. Diğer aşama da yumurtalıkların toplanması aşamasıdır.

Sonraki tüp bebek aşaması döllenme işlemidir. Bu işlem 2 şekilde gerçekleştirilmektedir. Biri klasik tüp bebek yöntemi bu genellikle genç çiftlerde ve sperm özelliklerinin iyi olduğu çiftlerde uygulanır.

Diğer yöntem mikro enjeksiyon ile döllenmedir. Bu yöntemde sperm sayısı ve hareketliliğinin az ve şekil bozukluğunun fazla olduğu çiftlere uygulanır.  En son aşama ise döllenmiş yumurtaların naklidir.

Oluşan embriyolar 2-6 gün sonra gelişimlerine bakılarak en iyi kalitede olan 1-2 embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button